Pamatujte, že pohybem konzumaci nezdravého jídla nevyvážíme. Takže tvrzení, že když máme dostatek pohybu, můžeme jíst, co chceme, není pravda!
Věty stylu:
- „Dnes jsem uběhla 6 km, takže si večer můžu dát něco dobrého.“ Nebo:
- „Dnes jsem měla kynutý knedlíky, zítra si dám 10 km.“
Jsou zcela zcestné.
Pokud necvičíte a celý život nesportujete, určitě vám nedoporučuji při změně stravování (obzvlášť v rámci redukce), začít rovnou i cvičit a sedřít se z kůže při běhání, sálových aktivitách či on-line lekcích.
Velká tělesná aktivita, na kterou člověk není zvyklý, ubírá živiny potřebné pro hubnutí a může organismus i stresovat.
Daleko důležitější, než hned začít sportovat je zvolit si pravidelný přirozený pohyb
- procházky
- výlety
- práci na zahradě
- chůzi místo jízdy MHD či autem
- schody místo výtahu
- krátké protažení nebo rozcvičky apod.
Náročné sportovní cíle jsou stresující a obrací se proti tělu.
V případě, že naše tělo nemá dostatek živin pro intenzivní sport, naděláme sportem na svém zdraví více škody než užitku.
Dávejte proto na začátku vetší důraz na jídelníček plný živin a upřednostňujte přirozený, a především pravidelný pohyb před náročnými mnohdy i vyčerpávajícími sportovními aktivitami. Sport zařazujte až časem a pěkně krok po kroku.
Pokud však celý život cvičíte a pohyb je odjakživa součástí vašeho denního režimu, není třeba s cvičením přestat. Tělo je na pohyb zvyklé a vnímá ho úplně jinak.
Tímto sdělením nenabádám a ani netvrdím, že se nemáme hýbat. Naopak, choďme, pohybujme se, neseďme doma (zvlášť, když sedíte v práci) a mějme z pohybu radost. Jedině u takového pohybu dlouhodobě vydržíme.
Doporučuji pouze nevolit si hned na začátku náročná cvičení a nereálná předsevzetí.
A pamatujte:
Pohyb je bezesporu nejúčinnější a nejefektivnější kompenzace stresu a sedavého stylu života. Ten přirozený pohyb, nikoli nárazové náročné sporty a cvičení.
Neradi čtete?
Celý text si poslechněte zde.