Musím se vám k něčemu přiznat. Dříve jsem polévky velice málo jedla i doporučovala, protože se u nich velice špatně určovalo množství, čeho kolik si do nich dát. S postupem času a prohlubováním vědomostí, a především zkušeností, vím, že polévky jsou jedno z nejlepších a nejvýživnějších jídel, které si člověk může připravit, zejména v chladných dnech, a od určité doby je vřele a hojně doporučuji. A to jak na snídaně, večeře i na oběd, popřípadě svačiny.
Je zde ale jedno velké ale!
Aby polévka nahradila plnohodnotně jídlo, nesmí být pouze zeleninová se sacharidy nebo čistě krémová. Taková polévka je sice z fajn surovin, ale je nutné ji doplnit druhým jídlem, abychom se zasytili. Myslím si, že většina z nás chce v kuchyni trávit spíše méně času, proto je dobré umět z polévky udělat plnohodnotné jídlo hlavní. A jak na to?
Stačí do ní přidat bílkovinu a je to. Ať je to vývar nebo krémová polévka, vždy přidejte:
- ztracené vejce 1-2 ks
- volské oko 1-2 ks
- rozmíchané 1-2 vajíčko
- vajíčko natvrdo 1-2 ks
- mozzarellu (rozmixovat dozákladu / nadrobit / v celku)
- hermelín – v redukciopatrně
- fetu
- kozí sýr
- brynzu nebo Lučinu
- zakysanou smetanou, pokudse hodí – v redukci opatrně
- parmazán
- tempeh
- opražená semínka
Myslete také na to, že polévka musí obsahovat kousky. Základ může být krémový, ale je nutné přidat něco v pevném stavu. Proč? Více se tomu věnuji tady.
Ráno a v průběhu dne polévka může obsahovat i sacharidy (kroupy, vločky, quinou, kvalitní nudle, brambory, luštěniny apod.), večer ji doporučuji bez sacharidů. Ty stačí v podobě zeleniny.
Neradi čtete?
Celý článek si poslechněte tady.