V běžných pekárnách a supermarketech se pod názvem „celozrnné pečivo“ prodává výrobek z dnešní vyšlechtěné pšenice, tedy z obyčejné bílé modifikované chemicky ošetřené mouky. Přidá se navíc barvivo, aby to navodilo pocit tmavého pečiva. Dále pár semínek nebo trocha celozrnné mouky a je to. Pečivo nekyne. Nebo nekyne potřebnou dobu. Rovnou se upeče, a to my pak jíme.
Tímhle postupem se antinutrienty nerozloží a mnozí z nás to z dlouhodobého hlediska pocítí na svém trávení (bolesti břicha, plynatost, pocit těžkosti, problémy s vyprazdňováním a jiné střevní až autoimunitní problémy). Navíc minerály a jiné důležité mikronutrienty, které třeba i poctivé celozrnné pečivo obsahuje, jsou kvůli nesprávnému postupu výroby pro organismus hůře využitelné a tělo je nevstřebá. Nevyužije. Tzv. Hodně peněz za málo muziky.
Pokud pečivo ve vašem jídelníčku být musí, začněte jíst kvalitní kváskový chléb ideálně ten žitný. Nikoli balené trvanlivé pečivo s kvasem nebo ty, do kterých byl kvas jen přidán bez potřebné délky kynutí při výrobě. Doporučuji scuk.cz, ověřené pekárny nebo zkusit vlastní chléb. Recept je v mé knize nebo v koučinku a všude na internetu.
Více se o pečivu dočtete v tomhle článku.
Ještě by vás mohlo zajímat tohle.
Fajn pomocníkem pro odvykání si časté konzumace pečiva je:
- Sýrový chléb
- Rychlé pečivo z mikrovlnky
- Jogurtový chléb
- Cottage bulky
O recepty mi napište nebo jsou součástí kurzu.
A jak je to s celozrnným pečivem u dětí?
Pokud je celé zrno pomleté na mouku a z této mouky se poté upeče pečivo, je skvělé i pro děti. Samozřejmě pečivo kváskové.
Děti by neměly jíst:
- celá nepomletá zrna
- pečivo z bílé mouky, které je v těle prozánětlivé, což může vysvětlovat řadu alergií, vyrážek, ekzémů a jiných chronických zdravotních problémů
Neradi čtete?
Celý text si poslechněte zde.