Ale stručně odpovědět není možné.
Bílá mouka vzniká tak, že při přípravě se se slupkou a klíčkem ze zrna odstraňují:
- bílkoviny
- tuky
- vitamíny
- minerální látky
- i vláknina.
Tedy úplně vše, co je výživově cenné. A zůstává jen škrobovitá část plná lepku a jednoduchých sacharidů. Stává se z ní prozánětlivá potravina, jejíž nadměrnou konzumací se můžeme dopracovat k chronickým zdravotním problémům.
Mouky ve výživě nejsou nic špatného, používat je můžete, ale především ty, které se pomelou z celého zrna. Ideálně těsně před použitím.
Proč jíst něco, co tělu nic nedá, a ještě navíc ho to zatíží.? Proč tím živit děti? Jen proto, že jim to chutná? Vím, nezdravá výživa nebolí, neprojeví se hned, ale věřte, důsledky vás dřív nebo později doběhnou.
A tvrzení, že na tom vyrostly naše babičky a celé předchozí generace, není správné. Pšenice, kterou dříve lidé používali, nebyla co do kvality stejná jako ta dnešní. Proč?
Pšenice se s cílem získat vysoký obsah lepku, aby pečivo krásně kynulo, po desetiletí šlechtila. Přestávaly se postupně pěstovat její původní druhy, jako jsou např.
- pšenice červená
- špalda
- semolina
- a jiné
Vypěstovala se dnešní pšenice s nadmírou škrobu, který zvyšuje glykémii a vede k vyššímu uvolňování inzulinu. Tím z dlouhodobého hlediska přispívá k prozánětlivému prostředí v organismu.
Co kupujeme v obchodech dnes, dříve v obchodech a domácnostech jednoduše nebylo.
Určitě netvrdím, že máte vyřadit pšenici nebo samotný lepek, pouze doporučuji vyřadit bílou mouku a výrobky z ní, a upřednostňovat kvalitu použité mouky. Taková špalda nebo semolina či žito je moc fajn. Ideálně samozřejmě čerstvě pomleté zrno.
To je jedno z mých základních doporučení.
Pokud máte jakékoli kožní problémy, alergie, zažívací potíže, zkuste to. Změna vám jen a jen prospěje.
Jediné pečivo, které schvaluji, a i ho občas doporučuji, je:
Kvalitní kváskový chléb. Je to jediná vhodná varianta pečiva. Více tady.
V dnešní době je kvásek bohužel zneužíván. Přidá se do těsta a dá se bez kynutí a správného postupu rovnou do pece a výrobce ho označí za kváskový chléb. Kvalita takového chleba se odvíjí od použité mouky a délky přípravy.
A proč je kvásek tak důležitý a prospěšný?
- Díky živému kvásku se lepek, škrob a další nevhodné látky rozloží.
- Díky kvašení neboli fermentaci se násobí mikroživiny.
Kvásek má příznivý vliv na:
- mikrobiom ve střevě
- zabraňuje množení plísní a jiných patogenů (vydrží i týden, aniž by zplesnivěl jako kupované pečivo)
- redukuje zánět ve střevě
- posiluje imunitu