Pitný režim nepodceňujme. Je velice důležitý. Voda v těle slouží jako prostředí pro chemické reakce, které v našem těle probíhají, včetně hubnutí, nabírání aktivní hmoty, regenerace a mnohé další.
U většiny lidí velice spolehlivě funguje automatická potřeba pití. Stejně jako dýcháme, potřebujeme i pít. Pokud potřebu pít vnímáte hůře, nedržte se, stejně jako u jídla, nějakých čísel a předepsaného množství. U každého je potřeba tekutin odlišná. A i u konkrétního jedince pak záleží:
- na ročním období
- na fyzické aktivitě během dne
- na aktuálním zdravotním stavu
- na typu stravy jako takové. Vodu nedoplňujeme pouze v podobě tekutin, ale přijímáme ji i v zelenině a ovoci i v polévkách.
Pokud vám tedy pitný režim nejde moc dodržovat, zařaďte do stravy polévky a hned se vše zlepší.
Podrobněji se tomu věnuji tady. Určitě mrkněte i sem.
Pořád čekáte na nějaké číslo či doporučení, kolik tedy denně máme vypít?
Je to opravdu tak individuální, že mohu leda použít velice obecnou radu, která zní:
Pokud piji méně jak litr denně, cítím se unaveně, mám nějaký zdravotní problém, či problémy s váhou, příjem bych určitě postupně navyšovala. Zítra přidám deci
vody, za týden 2-3 deci, až se dostanu na litr a půl.
Pokud mám potřebu pít velkou a cítím pořád žízeň, také bych byla na pozoru. I nadměrný příjem vody může škodit – z těla se pak vyplaví i důležité minerály.
Zpětnou vazbou, jestli je váš pitný režim v pořádku, je barva moči.
- Moč je tmavá (kromě ranní)? Pijete málo.
- Moč je po celý den bezbarvá, průzračná? Pijete moc.
A na závěr bych ráda zdůraznila, že pít se má po troškách celý den, zejména tu první polovinu dne. Vzpomenout si, že jsem celý den nepila a pak do sebe nalít půl litr naráz není řešení. Většina se vyloučí ven močí.
Neradi čtete?
Celý článek si poslechněte tady. Ta zvuková kulisa jsou drápky mého pejska, měla v tu dobu napilno... Omlouvám se.