Bublinkové pití není na škodu, pokud však netvoří velkou část pitného režimu. Pokud ale někdo pije pouze bublinky, není to pro trávení úplně optimální. Ba naopak. Bublinky mohou dráždit celý trávící trakt (v podobě říhání, přes bolesti břicha až po plynatost) a navíc mohou uměle navodit pocit sytosti, což není dobré ani pro hubnutí ani pro zdraví. Aby tělo dobře hublo a bylo zdravé, udrželo si svou optimální hmotnost, potřebuje živiny a jejich ideální zastoupení ve stravě. Nikoli klamavé vjemy a pocity, které za chvíli odezní a hrozí tzv. vlčí hlad a nezvladatelné chutě.
Mnozí z nás si vesele pijí slazené minerálky, šťávy, limonády, džusy, sirupy, freshe, ionťáky apod. a neuvědomují si, co vše přijímají. Kromě obrovské koncentrace cukru nebo sladidel v sobě mají i zbytečnou nálož nepotřebné energie. A kdyby jenom to, ve většině případů, pokud výrobek není poctivý nebo domácí, takové pití obsahuje i řadu aditiv, které se obecně snažíme v režimu eliminovat, nikoli jejich příjem zbytečně navyšovat. Aditiva se nikdy netestují tak dlouho a ve všech souvislostech, abychom věděli, co to s našimi těly, a především zdravím, udělá za několik let. Proto, jestli vás něco trápí, zkuste tuto zcela zbytečnou věc, čímž sladké pití bezesporu je, výrazně omezit nebo pomalu odstranit. A jak na to?
Moje rada zní:
Slazení začněte pomalu omezovat. Tzn.:
- U sirupů si místo například lžičky od zítra dávejte ¾ lžičky, pak půlku a uvidíte, kde bude ta hranice, že vám pití ještě chutná a blíží se to více samotné vodě.
- U džusů měňte poměr voda/džus tak, aby voda začala nenápadně převažovat. Pokud pijete džusy samotné, začněte tím, že si do nich dáte půl deci vody, pak deci atd. Pokud už je od začátku pijete ředěné, řeďte více a více.
- Limonády a sladké minerálky doporučuji zcela vyřadit. Ideálně ze dne na den.
- Ionťáky netřeba zařazovat ani při náročných sportech – mrkněte na etiketu a odpověď hned uvidíte sami. Tolik aditiv a sladidel opravdu nepotřebujeme ani když cvičíte celý den nebo 5 minut.
- O fresh džusech jsem psala článek zvlášť. Jejich pití je zbytečné.
U bublinkové vody začněte tím, že přejdete na jemně perlivou a do ní budete pomalu lít neperlivou vodu. Nebo vodu nechejte hodně dlouho odstát.
Všem, kterým děla obyčejná voda problém, doporučuji začít do ní dávat kousky čerstvého nebo lyofilizovaného ovoce (nikoli ovoce vymačkat!). Dále bylinky či květy. Je možné, že s chutí budete hned spokojení. Je třeba to vyzkoušet. Ne jednou, ale třeba testovat celý týden.
Řešením je také pít kvalitní čaje, a to po celý rok –v zimě teplé, v létě studené.
Vše je jen o zvyku.
A co se týče stravy, více jezte polévky a zeleninu, ty v sobě mají vodu sami o sobě.
O pití v kostce píšu tady.
Neradi čtete?
Celý text si poslechněte zde.