.jpeg)
- Když se člověk rozhodne nejíst maso, bude jíst víc vajec, ryb nebo fazolí.
- Když člověk nejí pohanku nebo jáhly, bude jíst batáty nebo rýži.
- Pokud někdo nejí brokolici, bude jíst jinou zeleninu. Syrovou nebo tepelně upravenou.
- Pokud někdo nejí nebo nesmí jíst mléčné výrobky, jednoduše je ve stravě vynechá a tolik zbytečně propagovaný vápník v nich doplní z jiných potravin jako je třeba konopné semínko, květák nebo brokolice a bílkoviny klasicky z masa a například z ryb.
Pamatujte, že neexistuje esenciální - tedy životu nezbytná - potravina.
Existují pouze esenciální živiny.
- Když člověk ve stravě vynechá nějakou živinu (minerální látku, vitamín, bílkovinu apod.), může to být pro zdraví velice nebezpečné. Člověk už musí mít veliké znalosti o výživě, aby věděl, jak tuto situaci řešit a vyřešit.
- Pokud však ve stravě vynecháte nějakou potravinu, vůbec nic se neděje. Maximálně se vám zúží výběr a pestrost jídel, ale to se dá velice snadno vyřešit.

Co patří mezi esenciální, tedy životu nezbytné živiny? Jsou to:
- vitamíny
- minerály a stopové prvky
- aminokyseliny a některé tuky
- a samozřejmě voda - na dostatečný příjem tekutin určitě nezapomínejte. Všechny reakce v našem těle nebudou bez dostatečného příjmu vody probíhat optimálně
V pokrmech je tedy stěžejní to, že přijímáme všechny živiny. Z jaké potraviny jsou, to už zásadní není a záleží to jen na nás.
Abychom se nemuseli složitě starat o to, kde která živina obsažena je, co třeba obsahuje vitamín C, z čeho získám hořčík, selen nebo omega-3 a tak dále, doporučuji jediné:
Jezte co nejpestřeji. Pestrost jídel je velice důležitá právě kvůli zajištění všech mikroživin i makroživin. Nevyplatí se jíst stejné typy potravin, zeleniny a příloh pořád dokola. Měňte druhy sýrů, luštěnin, ořechů, semínek, masa, zeleniny, obilovin atd. a nemusíte se pak starat, jaké důležité látky používané potraviny obsahují. Pestrostí a kvalitou jídel si zajistíte jejich dostatek.
Jídla mohou být pořád stejného charakteru. Můžete jíst každý den třeba kaše / maso s přílohou / saláty apod., jen si hlídejte, aby se vybrané ingredience měnily.
- Dnes jste měli kaši pohankovou? Zítra nebo pozítří si udělejte ovesnou.
- Včera byl vývar? Dnes si udělejte polévku čočkovou.
- Měli jste dva dny červené maso? Zkuste si pro změnu uvařit jídlo s vajíčkem, sýrem, rybou či zařaďte bílé maso.
- Dojedli jste zásoby rajčat? Teď kupte salát nebo papriky.
- Snídaně byla obohacena dýňovými semínky? Zařaďte příště semínka konopná.

Jíst správně neznamená bezhlavě zařadit do stravování zdravé potraviny. Jde o to mít v něm pestrá jídla plná komplexních živin z kvalitních potravin, a pak se nebát jíst dosyta.
Takže:
- pestrost
- komplexnost
- sytost
- kvalita
to je klíč k úspěchů.
Žádné:
- gramy a vážení jídla
- monotónnost surovin a hlad
k čemuž většina diet "táhne".
A není to ani pouhé zařazení zdravých surovin, jak už jsem se zmínila.
Jídlo musí být nutričně vyvážené a komplexní.