Nelze. Ať budete pátrat sebedůkladněji, zdravější variantu cukru na trhu nenajdete. Zdravá varianta slazení jednoduše neexistuje. Glukóza se v těle chová pořád jako glukóza. Rozhodující především je:
- množství slazení a
- frekvence slazení
Tedy kolik a jak často během dne jíme nebo pijeme věci, kde je přidaný cukr v jakékoli podobě.
- Nám nejde o to zakázat si cukr a jeho další alternativy. I když není vůbec špatně, když to někdo dokáže.
- Nám jde především o to, naučit se ve stravě vnímat přirozeně sladkou chuť. Poté nebudeme potřebovat tolik sladit.
Určitě to nepůjde ze dne na den. Mně to trvalo celý půl rok. Ale zvolila jsem si takové tempo, které mi vyhovovalo a necítila jsem se nějak omezeně. Neuvěřitelně osvobozující pocit – nepotřebovat sladké. Já teď rozhoduji o tom, jestli si něco dám či nikoli. Nikoli ta sladkost, kterou zrovna vidím.
Pamatujte, že každý z nás má danou jinou míru tolerance cukru. Pro někoho může být troška cukru nebezpečná, pro někoho může být zas „nebezpečné“ to, že ho nárazově zcela vyloučí. Stěžejní je potřebu sladké chuti omezovat. Jak z pohledu zdraví, tak i prevence. Jak? Nejdříve začněte s tím, že snížíte dávky doslazovaní. Ať už čaje, kávy nebo dezertů a zákusků. Pěkně postupně. Více tady v druhé části článku.
A co tolik propagovaný třtinový cukr, panela, datlový či javorový sirup a spousty jiných výrobků? Co fruktóza v ovoci?
Je pravda, že ve vyjmenovaných alternativách slazení, jsou nějaké minerální látky navíc. Ale rozhodně jich tam není tolik, abychom kvůli nim do své stravy zařazovali třeba panelu. Ta trocha mikroživin navíc z nich zdravou potravinu neudělá. Jak už jsem psala, glukóza se v těle chová pořád jako glukóza.
Fruktóza
Velice omílané téma je v poslední době fruktóza, tedy ovocný cukr, který je obsažen i v kukuřici. Někdo kvůli fruktóze odmítá i samotné ovoce. Pravda je opět někde uprostřed.
Fruktóza sice nezvyšuje hladinu krevního cukru jako je tomu při konzumaci glukózy. Bohužel, se ale v játrech snadno přeměňuje na tuky .A výsledkem je ztučnění jater. Aby k tomuto stavu ale došlo, člověk by musel fruktózu přijímat ve velkém množství třeba v podobě freshů, moštů či v ovocných smoothie. Nebo v její koncentrované podobě jako je například agáve sirup.
Fruktózy v přirozeném množství, tedy z ovoce, se opravdu bát nemusíte. To ale neznamená, že ovoce můžeme jíst neomezeně. V redukčním nebo ozdravným režimu je dobré nejíst ho denně. V rámci prevence je vhodné jíst 1-2 ks nebo hrst ovoce během dne. Nejvhodnější je ovoce bobulovité, popřípadě ochutnávat sezónní.
Určitě teď někoho napadne – a co med? Ten také obsahuje fruktózu. Ano, obsahuje. Ale zase jsme u množství – lžička medu na doslazení se jistojistě zvládne. Máme na mysli med od včelařů, nikoli ze supermarketu – ten napáchá více škody než užitku. Více se tomu věnujeme v knize.
A jaké jsou další možnosti sladké chuti? Mnozí z vás hojně začali užívat erythritol – pokud vám vyhovuje, doposud nejsou prokázané nežádoucí účinky. Prochází organismem téměř beze změn, neovlivňuje metabolismus a nenarušuje trávení. Mně vadí čistě subjektivně, proto ho do stravy a do receptů nezařazuji. Jídlo si raději dochutím ovocem, výjimečně čekankovým sirupem (vláknina), někdy i rýžovým sirupem, který je fermentovaný. Dříve i medem či datlemi.
A umělá sladidla nedoporučuji vůbec – o střevní mikrobiom je třeba pečovat, nikoli ho zbytečně ničit.
Neradi čtete?
Celý text si poslechněte zde.